Best of the best at science fair

54

Students from five Kivalliq communities competed in the annual Kivalliq Regional Science Fair in Arviat earlier this month.

Dustin Issaluk of Victor Sammurtok School in Chesterfield Inlet displays the project (Here Comes the Sun Glasses) that earned him second place in the Kivalliq Regional Science Fair at Qitiqliq Middle School in Arviat on March 17, 2019. Photo courtesy Kivalliq Science Educators' Community
Dustin Issaluk of Victor Sammurtok School in Chesterfield Inlet displays the project (Here Comes the Sun Glasses) that earned him second place in the Kivalliq Regional Science Fair at Qitiqliq Middle School in Arviat on March 17, 2019. Photo courtesy Kivalliq Science Educators’ Community

Students from Naujaat and Coral Harbour could not attend the fair due to inclement weather, but their projects were still judged for individual awards.
Listed below is the complete list of all the winners from the 2019 edition of the regional fair.

First Overall:
Jonathan Campbell (Arviat)
Second Overall:
Dustin Issaluk (Chester)
Third Overall:
Joanne Putulik (Chester)
Fourth Overall:
Landon Makpah (Chester)
Fifth Overall:
Amber Aggark (Chester)

The Energy Award:
Terrianna Uqayuittuq (Baker Lake)
Traditional Knowledge:
Cassidy Shimout (Coral Harbour)
Environmental Science:
Meagan Kalai and Shakiera Pudlat (Coral Harbour)
The Psychology Award:
Melanie Qaqqasiaq and Neevie Kidlapik (Naujaat)

Outstanding Display Award
Junior:
Richard Iyago and Gavin Dunn (Baker Lake)
Intermediate:
Landon Makpah (Chester)
Senior:
Russell Suluk (Arviat)

KSEC Outstanding
Communication Awards:
Junior:
Maxine Ronald (Rankin Inlet)
Intermediate:
Joanne Putulik (Chester)
Senior:
Amber Aggark (Chester)

Outstanding Interview:
Junior:
Daniel Kigusiutnak (Arviat)
Intermediate:
Kimberly Aqigaaq (Baker Lake)
Senior:
Natalie Baker and Noah Muckpah (Arviat)

KPID Award
(Best Junior Project):
Jonathan Campbell (Arviat)

AREVA Award
(Best Intermediate Project):
Dustin Issaluk (Chester)

Agnico Eagle Award
(Best Senior Project):
Amber Aggark (Chester)

People’s Choice Award:
Destiny Ikakhik and Alaana Mae (Rankin)

Inuktitut Display Award:
Tumatsie Papatsie (Naujaat)

KSEC Tunganarniq
Peer Trophy:
Gavin Dunn (Baker Lake)

Thomas Kudloo Memorial Qanuqtuurniq Trophy:
Amber Graham and Parker Faulkner (Rankin)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here